January 20, 2022

MSVW-Auto

Beyond Automotive

Jaký je hlavní rozdíl mezi zimními a letními pneumatikami?

3 min read
letní pneumatiky

V zemích, které musí každý rok přecházet mezi letními a zimními pneumatikami a poté zpět na letní pneumatiky, vás možná zajímá, co je vlastně odlišuje. Oba vypadají docela podobně, tak proč nemůžete používat stejnou pneumatiku po celý rok. Zde přezkoumáme některé rozdíly mezi pneumatikami a podíváme se také na celoroční pneumatiky, které lze používat po celý rok.

Počasí

Jedním z hlavních rozdílů mezi léty a zimami je teplota, kde rozdíl mezi létem a zimou může být více než 50 stupňů Celsia. Pak máte rozdíly v počasí, když máte sluneční déšť a zimy, kde máte sníh, led a rozbředlý sníh

Léta se vyznačují teplým počasím a pokud zahrnete jaro a část podzimu, máte v zásadě plus stupně. Nemáte sníh, led nebo rozbředlý sníh, takže máte v zásadě suché silnice, nebo mokré od letního deště nebo jarního / podzimního deště. Zima je na druhé straně v podstatě úplný opak. Máte v zásadě mínusové stupně a většinou budete mít sníh, led nebo rozbředlý sníh. Dny jsou kratší, takže kvůli tmě máte menší viditelnost.

Složení pneumatik

Vzhledem k tomu, že teplota v létě a v zimě je tak odlišná, je gumová směs optimalizována tak, aby zvládla teplotní rozsah, který je přítomen v sezóně, ve které se bude používat. Letní pneumatiky jsou optimalizovány pro teplotní rozsah nad nulou a zimní pneumatiky jsou optimalizovány pro teploty pod nulou. To způsobí, že letní pneumatiky budou tvrdé a nepružné, když teplota klesne pod nula stupňů. Když je guma tvrdá, není schopna se přizpůsobit povrchu vozovky a zabodnout se do jejích malých dutin, což by jí zajistilo dobrou trakci. To je důvod, proč i při teplotách pod bodem mrazu letní pneumatika nefunguje příliš dobře. Letní pneumatika na sněhu, ledu a rozbředlém sněhu nemá dezén ani hroty, které by vytvářely trakci, a proto byste se měli v zimě vyhnout jízdě s letními pneumatikami. Zimní pneumatiky jsou při pokojové teplotě měkčí než zimní pneumatiky, takže při velmi nízkých teplotách nestávají příliš tvrdé.

U zimních pneumatik, pokud jsou používány za teplých letních teplot, budou příliš měkké. Při vysokých teplotách jsou téměř přilepené k povrchu silnice; to způsobí jejich opotřebení mnohem rychleji, než bylo zamýšleno. Jízda se zimními pneumatikami v létě není opravdu nebezpečná, ale není dobré je opotřebovat a nedosahujete z nich maximálního výkonu. Proto můžete s výměnou za letní pneumatiky počkat o něco déle, ale nepřehánějte to, jen kvůli bezpečnosti, dokud si nebudete jisti, že se zimní teplota nevrátí.

Provedení závitu

Konstrukce běhounu je pak druhým velkým rozlišovacím prvkem pneumatik. U zimních pneumatik můžete mít do běhounu integrované cvočky a u bez cvočků se spoléhají na jedinečný design běhounu. Běhoun má jinou konstrukci, aby dokázal zvládnout sníh a rozbředlý sníh a zabránit rozbředlému sněhu. U pneumatik bez hrotů budete mít přidané částice přilnavosti, které vytvoří povrch podobný brusnému papíru. U letních pneumatik je běhoun optimalizován pro přesnost a kontrolu a schopnost zabránit aquaplaningu.

Další informace o letních a zimních pneumatikách najdete na adrese: https://www.nokiantyres.cz/

musingsofavirginwhore.com © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.